Stara gospa, tale Filharmonija. Kaj vse se skriva za njenimi zidovi? Čudovita glasba, sreča, zgodbe, anekdote, imenitne toalete, še bolj imenitni glasbeniki, solze, … vse to je v 300 letih obstoja doživljala ta stara, imenitna gospa.

Danes so bile toalete manj glamurozne, avditorij pa bolj kot umetniško, kulturno – poslovno obarvan. Ampak zato nič manj pomemben.

Gostitelj lepe stare gospe Filharmonije je bil njen direktor Damjan Damjanovič, njegovi in naši gostje omizja pa:

• Mitja Rotovnik, generalni direktor osrednje slovenske kulturne ustanove, ljubljanskega Cankarjevega doma,
  • dr. Primož Kuret, velik slovenski muzikolog in dobitnik večih priznanj in nagrad,
  • Janez Škrabec, direktor Rika iz Ribnice… sponzor, mecen in donator mnogim institucijam,
  • Jože Andrelič, predsednik uprave Fundacije Parus, direktor Kranjske investicijske družbe, lastnik hotela MONS, investitor novega Kolizeja,
  • Darko Brlek, umetniški vodja in direktor Festivala Ljubljana, katerega ustanovitelj in lastnik je MOL,
  • voditeljica kulturnega omizja Aleša Kandus
  • ter publika: lepo urejene slovenske poslovne dame, članice Društva FAM

Osrednje omizje je bilo pravi navdih za vse nas:

• kultura kot posel,
  • kultura kot partnerka gospodarstva,
  • kultura kot identiteta naroda.

Govorili smo o slovenski kulturni prepoznavnosti v svetu; o finančni tegobah, ki tarejo našo kulturo in kako rešiti nastali položaj; o posluhu države in mesta do kulture; o tem, kako odlična podjetja vlagajo svoja sredstva v kulturo, saj vedo, da se lahko naši proizvodi prodajajo kot zgodbe o neki tradiciji v okolju, kamor spadajo.

Koliko si bo Ljubljana z okolico kulturno opomogla z zgraditvijo novega Kolizeja in morda bo nekoč tudi stara gospa Filharmonija dobila svoje nove, mogočnejše prostore.

Po družabnem delu, kjer smo se navduševale nad pristnimi domačimi specialitetami, ki so prav tako odraz naše identitete in odličnimi Frangeževimi peninami in vinom smo se podale v naš največji kulturni hram – Cankarjev dom, kjer smo si ogledale odlični abonmajski koncert Slovenske filharmonije s pianistko Dubravko Tomšič Srebotnjak.